W myśl art. 945 Kodeksu pracy:
- w przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem w okresie, o którym mowa w art. 94 pkt 9b Kodeksu pracy, pracodawca kontynuuje prowadzenie dla tego pracownika dotychczasowej dokumentacji pracowniczej;
- w sytuacji, o której mowa wyżej, okres przechowywania dokumentacji pracowniczej liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym kończący się najpóźniej stosunek pracy rozwiązał się lub wygasł.
Na mocy ww. przepisu, w razie ponownego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tego samego pracownika w okresie 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym poprzedni stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł, pracodawca kontynuuje prowadzenie dotychczasowej dokumentacji pracowniczej. Przy czym dotyczy to pracowników zatrudnionych po raz pierwszy po 31 grudnia 2018 r. W konsekwencji, pracownik taki – po spełnieniu powyższych warunków – nie musi przedkładać ponownie tych dokumentów, które wcześniej zostały już zamieszczone w jego aktach osobowych.
Przykład
A co z pracownikami zatrudnionymi przed 1 stycznia 2019 r.?
W odniesieniu do pracowników zatrudnionych przed wejściem w życie nowych przepisów o dokumentacji pracowniczej, których stosunek trwał w dniu 1 stycznia 2019 r., w kontekście kontynuowania akt osobowych zastosowanie znajduje art. 9 ustawy z 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Brzmi on następująco:
W przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem, z którym poprzedni stosunek pracy trwał w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, art. 945 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się, jeżeli za tego pracownika został złożony raport informacyjny, o którym mowa w art. 4 pkt 6a ustawy zmienianej w art. 3 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Stosownie do ww. art. 9, prowadzenie dokumentacji pracowniczej kontynuujemy również w odniesieniu do zatrudnionego po 31 grudnia 1998 r. a przed 1 stycznia 2019 r. pracownika, którego stosunek pracy trwał w dniu 1 stycznia 2019 r., jeżeli został złożony za niego raport informacyjny ZUS RIA i został on ponownie zatrudniony w okresie 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym poprzedni stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł. Przy spełnieniu tych warunków, dokumentacja ponownie przyjętego do pracy pracownika będzie połączona i będzie podlegała temu samemu okresowi przechowywania (czyli przez 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kończący się najpóźniej stosunek pracy rozwiązał się lub wygasł).
Przy czym powołany art. 9 ustawy z 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy trwającego w dniu 1 stycznia 2019 r. a nawiązaniem kolejnego (już w nowym stanie prawnym) wystąpi co najmniej 1 dzień przerwy. Wszakże tylko w takim przypadku pracodawca jest zobligowany do wyrejestrowania pracownika z ubezpieczen zusowskich na druku ZUS ZWUA i dzięki temu ma możliwość złożenia raportu informacyjnego ZUS RIA (zgodnie bowiem z art. 41b pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnik składek przekazuje druk ZUS RIA za ubezpieczonego wraz z wyrejestrowaniem z ubezpieczeń społecznych w przypadku wyrejestrowania z ubezpieczeń po uprzednim złożeniu oświadczenia ZUS OSW). Na takim stanowisku stoi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jak wynika z przedstawionych wyjaśnień, reguła „powrotu do starej teczki osobowej” może być praktykowana jedynie w stosunku do tych pracowników, których dokumentacja związana z zatrudnieniem objęta jest nowym, skróconym 10-letnim okresem przechowywania.
Przykład
Pracodawca z branży budowlanej od 1 marca 2019 r. przyjął do pracy kilkanaście nowych pracowników, w tym 5 osób, które już wcześniej były zatrudnione u niego w ramach umowy o pracę. Chodzi tu o następujące osoby:
- Pan Piotr, który wcześniej pracował od marca 1997 r. do końca 2018 r.,
- Pan Robert, który był zatrudniony w okresie od 1 grudnia 1998 r. do końca stycznia 2019 r.,
- Pan Adam, który pracował poprzednio od 1 kwietnia 1999 r. do połowy lutego 2019 r.,
- Pan Karol, którego poprzedni stosunek pracy trwał jedynie przez cały luty 2019 r.
Z uwagi na fakt, iż ww. pracodawca dotychczas nie złożył druku ZUS OSW ani raportów ZUS RIA za pracowników zatrudnionych po 31 grudnia 1998 r. a przed 1 stycznia 2019 r., w rozstrzyganym przypadku powinien on kontynuować prowadzenie tych samych akt osobowych tylko dla Pana Karola. Dla pozostałych ww. osób zatrudnionych od 1 marca br. powinien był natomiast założyć odrębne akta.
Gdyby złożył oświadczenie ZUS OSW oraz raporty ZUS RIA za Pana Adama, wówczas prowadziłby dla niego te same akta osobowe.